18-10-2023

"Śluby panieńskie" - premiera już 27 października!

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Aleksandra Fredry. Teatr Muzyczny w Toruniu świętuje go w swoim muzycznym stylu, przedstawiając „Śluby panieńskie” w nowej, nieco odświeżonej wersji. Klasyczna komedia, która łączy tradycję formy ze współczesną energią, zagości na teatralnych deskach już 27 października.

„Śluby panieńskie” to klasyczna sztuka Aleksandra Fredry, z którą pierwszą styczność mamy już w czasach szkolnych. Dramat na przestrzeni lat zyskał już wiele odsłon w teatrach w całej Polsce. Tym razem, w roku 230-tej rocznicy urodzin autora, za jego przygotowanie zabrał się Paweł Aigner, który realizuje spektakl w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu.
Twórcy zapowiadają, że będzie to komedia w najlepszym, muzycznym wydaniu, gdzie współczesność łączy się z klasyką, a młodzieńczy bunt, przekraczanie granic i łamanie etykiety, staje naprzeciw nieodpartemu „magnetyzmowi serca”, który potrafi nieźle namieszać nam w głowie.

Romantyczne podchody, miłosne rozterki czy zakochanie pobudzają nasze najgłębsze uczucia, ale kiedy popatrzeć na nie z boku, to okazują się niezłą komedią, która nigdy nie traci na aktualności... Dwie silne i niezależne singielki, które obiecują sobie, że nigdy nie wyjdą za mąż. Imprezowicz, który jest królem parkietu i mistrzem podrywu. Nieszczęśliwie zakochany romantyk, gotów zrobić wszystko, byle w końcu podbić serce swojej ukochanej. No i nasza ulubiona ciocia z wujkiem, którzy przy każdej okazji pytają „Kiedy ślub?”. Brzmi znajomo?
Sztuka ma już swoje lata, specyfikę, ale też popularność, jednak tym razem spojrzymy na nią z naszej, współczesnej perspektywy. - To jest dramat, który w formie jest archaiczny, ale w treści jest bardzo współczesny – wyjaśnia reżyser Paweł Aigner. - Łączy w sobie tradycję formy i współczesność, którą można zobaczyć m.in. w relacjach dziewczyn ze swoimi amantami, ich bunt feministyczny. W czasach Fredry z pewnością było to niesamowite i bardzo nowoczesne, ale również dzisiaj ich postawa bardzo mocno wpisuje się w to, co się dzieje na co dzień. W to, co możemy obserwować teraz, jak kobiety walczą o swoje miejsce w społeczeństwie.

Wśród realizatorów znalazł się znany z wielu produkcji Teatru Muzycznego scenograf – Wojciech Stefaniak, za kostiumy odpowiada Magdalena Gajewska, natomiast teksty piosenek napisał Michał Jarmoszuk, a muzykę skomponował Piotr Klimek.
Obsada łączy w sobie doświadczonych aktorów, którzy występowali na wielu teatralnych scenach w całym kraju, a także młodych zdolnych aktorów, którzy są jeszcze na początku swojej kariery, ale wnoszą mnóstwo świeżości i współczesnej energii. W spektaklu zagrają: Kamila Najduk, Katarzyna Zając, Jakub Firewicz, Jeremiasz Gzyl/ Aleksander Raczek, Błażej Wójcik, Justyna Kacprzycka, Dominik Rybiałek/ Karol Soboczyński.

Premierę zaplanowano na piątek, 27 października. Pierwsze spektakle wyprzedały się z dużym wyprzedzeniem. Kolejna szansa na obejrzenie komedii już w listopadzie.

Brak możliwości rezerwacji
O teatrze

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny powstał w 2014 roku i jest jedną z najmłodszych instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Jego siedziba mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8. Teatr kieruje swoją ofertę do widzów w każdym wieku. Dlatego prezentuje zarówno musicale, jak i spektakle komediowe, rodzinne, koncerty jazzowe, czy piosenkę aktorską. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy w teatrze szukają zarówno chwil refleksji, jak i rozrywki na wysokim poziomie.

Zobacz więcej
Logotypy dofinansowania
logo BIP

Kontakt

Kujawsko-Pomorski Teatr
Muzyczny w Toruniu

Biuro Obsługi Widza
ul. Żeglarska 8, 87-100 Toruń
tel./fax 56 678 75 18
Godziny pracy biura: 8.00-16.00
NIP: 956-23-05-867

Godziny otwarcia kasy biletowej:
Poniedziałek – Piątek: 10.00-16.00
W weekendy kasa czynna na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja biletów:
tel. 56 678 75 18, 512 982 813

Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych:
tel. 512 983 022

Zobacz więcej
Przewiń do góry