Nieukończone życia - Fundacja Bente Kahan

"Nieukończone życia" to multimedialny projekt Fundacji Bente Kahan (FBK), prezentujący żydowskich artystów Europy zamordowanych podczas Holokaustu. Wystawa prezentuje artystów z różnych krajów, więzionych i zgładzonych za swoje pochodzenie, dzielących tragiczny los europejskich Żydów w trakcie II wojny światowej. W samym środku piekła artyści wciąż starali się wyrazić siebie poprzez muzykę, teatr, literaturę i sztukę. Żyli w świecie upadłych wartości. Ich twórczość to testament, który dla nas zostawili.

Zgromadzony na wystawie materiał jest unikatowy, prezentuje często zapomnianych artystów i ich dzieła, niektóre po raz pierwszy. Przedwojenna sztuka żydowska była wielojęzyczna, wielokulturowa i zróżnicowana, zarówno tematycznie jak i formalnie. Za każdym portretem kryje się osoba, prezentowana poprzez biografię oraz dzieła, które przetrwały – obrazy, książki, filmy i muzykę. Jeśli nie zachował się portret, artysta pokazany jest symbolicznie, jako cień. "Chcemy, aby ci artyści i ich dzieła stały się znane szerokiej publiczności. W tym celu wykonaliśmy nowe tłumaczenia literackie, wyprodukowaliśmy filmy, koncerty, nagrania, często w różnych językach."

Projekt początkowo powstał jako wystawa stała w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu. W konsekwencji rozrastania się wystawy, stała się ona hybrydowym, analogowo-wirtualnym projektem z wystawami podróżującymi po Polsce i za granicą.

Wernisaż wystawy w Galerii Proscenium Teatru Muzycznego odbędzie się 21 marca o godz. 18:00 (wstęp bezpłatny). Wystawa będzie poprzedzać koncert Bente Kahan "Ani ma'amin" w piwnicy teatru (bilety w cenie 35/ 40 zł dostępne tutaj).
Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2024 r.

O teatrze

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny powstał w 2014 roku i jest jedną z najmłodszych instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Jego siedziba mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8. Teatr kieruje swoją ofertę do widzów w każdym wieku. Dlatego prezentuje zarówno musicale, jak i spektakle komediowe, rodzinne, koncerty jazzowe, czy piosenkę aktorską. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy w teatrze szukają zarówno chwil refleksji, jak i rozrywki na wysokim poziomie.

Zobacz więcej
Logotypy dofinansowania
logo BIP

Kontakt

Kujawsko-Pomorski Teatr
Muzyczny w Toruniu

Biuro Obsługi Widza
ul. Żeglarska 8, 87-100 Toruń
tel./fax 56 678 75 18
Godziny pracy biura: 8.00-16.00
NIP: 956-23-05-867

Godziny otwarcia kasy biletowej:
Poniedziałek – Piątek: 10.00-16.00
W weekendy kasa czynna na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja biletów:
tel. 56 678 75 18, 512 982 813

Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych:
tel. 512 983 022

Zobacz więcej
Przewiń do góry