10-01-2019

Postęp prac budowlanych

Opis stanu obecnego warto rozpocząć od opisu ukończonej elewacji. Można już w pełni podziwiać efekty firmy konserwatorskiej, która w optymalnym stopniu starała się odtworzyć i ochronić barokową elewację Pałacu. Elewacja pokryta jest bogatymi stiukowymi ornamentami roślinnymi. To jeden z nielicznych przykładów toruńskiego typu zdobnictwa barokowego.

Kontynuacją zmiany fasady budynku była wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Unikalny kolor stolarki idealnie dopasowany do elewacji zewnętrznej został starannie dobrany przez nadzorujący zespół konserwatorski. Jest to jeden z elementów termomodernizacji budynku.
W przypadku obiektu zabytkowego jakim jest Pałac Dąmbskich, prace ociepleniowe nie są łatwym zagadnieniem. Obiekty zabytkowe nie mogą być termomodernizowane przez ściany od zewnątrz, izolowanie od wewnątrz również jest bardzo trudne i rzadko stosowane. W Pałacu Dąmbskich do prac termomodernizacyjnych zaliczamy izolację dachu oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Dzięki wymianie okien i drzwi na nowe budynek nie tylko zyska estetyczny wymiar, ale również zmniejszy się energochłonność, co z kolei przełoży się na niższe koszty użytkowania obiektu oraz wyższy komfort.

Prace termomodernizacyjne dachu polegają na ociepleniu dachu warstwą 25 cm wełny oraz zabudowie płytami gipsowo-kartonowymi i obecnie dobiegają końca. To istotna część prac budowlanych, ponieważ dach budynku jest jednocześnie stropem dla sceny widowiskowe, co powoduje konieczność zapewnienia właściwej akustyki. Trwają również prace wykończeniowe części przeznaczonej na pomieszczenia socjalne oraz serwerownię na III piętrze.

Na II piętrze, w sali prób, która znajduje się pod widownią, ukończono zabudowę obniżonego o 40 cm sufitu. Ważnym elementem remontu siedziby Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu było przeniesienie Sceny Głównej na III piętro budynku. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania konieczna była modernizacja stropu nad drugim piętrem, który nie miał odpowiedniej nośności, aby utrzymać widownię. Strop został wzmocniony belkami stalowymi, na których leży płyta żelbetowa. Dobiegają końca prace wykończeniowe pozostałych pomieszczeń zlokalizowanych na II piętrze m.in. garderoby, magazynu i łazienek.

Głównym pomieszczeniem na I piętrze jest Sala Reprezentacyjna. Zakończone już zostały najbardziej czasochłonne prace renowacyjne zdobień, trwają ostateczne prace wykończeniowe ścian i sufitu. Takie same prace czeka klatka schodowa oraz przejście do Oficyny.
Na parterze kamienicy w Sali Głównej w trakcie renowacji sufitu odkryto ozdobne malowidła na belkach stropowych, ukryte w pod warstwą ciemnej farby. Trwa ustalanie z jakiego okresu pochodzą rysunki oraz w jaki sposób należy dokonać ich restauracji.

Trwają przygotowania do zamontowania specjalnie konstruowanej na potrzeby Teatru windy. Winda jest zaprojektowana z myślą o ułatwieniu dostępu osobom niepełnosprawnym, a jednocześnie służyła będzie ekipie realizacyjnej Teatru w trakcie przygotowywania scenografii.
W całym budynku rozprowadzone są przewody wentylacyjne oraz ciepłownicze. Pałac jest już ogrzewany i jednocześnie osuszany dzięki zastosowanemu systemowi rekuperacji. Zastosowanie takie rozwiązania pozwoli na wykorzystanie wytwarzanego w pomieszczeniu ciepła do ogrzewania pomieszczeń w systemie tzw. ,,odzysku’’, a jednocześnie zmniejsza wilgotność obiektu.

O teatrze

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny powstał w 2014 roku i jest jedną z najmłodszych instytucji kultury w województwie kujawsko-pomorskim. Jego siedziba mieści się w Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej 8. Teatr kieruje swoją ofertę do widzów w każdym wieku. Dlatego prezentuje zarówno musicale, jak i spektakle komediowe, rodzinne, koncerty jazzowe, czy piosenkę aktorską. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy w teatrze szukają zarówno chwil refleksji, jak i rozrywki na wysokim poziomie.

Zobacz więcej
Logotypy dofinansowania
logo BIP

Kontakt

Kujawsko-Pomorski Teatr
Muzyczny w Toruniu

Biuro Obsługi Widza
ul. Żeglarska 8, 87-100 Toruń
tel./fax 56 678 75 18
Godziny pracy biura: 8.00-16.00
NIP: 956-23-05-867

Godziny otwarcia kasy biletowej:
Poniedziałek – Piątek: 10.00-16.00
W weekendy kasa czynna na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacja biletów:
tel. 56 678 75 18, 512 982 813

Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych:
tel. 512 983 022

Zobacz więcej
Przewiń do góry