Tak było: Pałac Dąmbskich na przestrzeni lat
Dzięki naszym zdjęciom i nagraniu video wiecie już, jak wygląda Pałac Dąmbskich po remoncie. A kto z Was wie, jak wyglądał przed laty?
Pałac Dąmbskich to budynek silnie zakorzeniony w historii Torunia. Początkowo jako rezydencja rodziny Dąmbskich, na przestrzeni lat i wieków pełnił rolę Hotelu Gdańskiego (1815 r.), a w 1870 został przejęty przez wojsko pruskie, w którym umieszczono kasyno oficerskie 61. Pułku Piechoty, istniejące do I wojny światowej. W latach 1920-1924 mieściła się tu siedziba Policji Państwowej. Tutaj znajdowało się również Dowództwo Okręgu Korpusu VIII i Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych, gdzie organizowano wystawy sztuki współczesnej.
Po II wojnie światowej, w 1957 roku, Pałac przekazano Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika, któremu służył do 2013 r. jako siedziba Wydziału Sztuk Pięknych.
Na archiwalnych fotografiach możecie zobaczyć, jak zmieniała się fasada budynku. Według nas najbardziej zmieniło się otoczenie wokół. Zapraszamy do galerii!
Źródło zdjęć: fotopolska.eu, polska.org.pl
____________
Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu uczestniczy w projekcie pn. "Toruńska Starówka - ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO - etap II", realizowanego w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Podmiot jako partner realizuje podprojekt pn. "Przebudowa i remont konserwatorski budynku Pałacu Dąmbskich w Toruniu na cele kulturalne".